Besedy o empatické výchově v měsíci říjnu 2013

28.10.2013 17:11

se konaly v RC Ymca Praha, RC Dobříšek na Dobříši a v CPR Jablíčko v Příbrami a v MC Oáza v Mníšku pod Brdy.  Během dvou hodin máme s maminkami možnost si povídat o výchově na základě vzájemného porozumění, mohu účastníky seznámit se základními pilíři výchovy láskou a hlavně je zde otevřený prostor pro diskusi. Cílem není přesvědčit nedůvěřivé účastníky, kteří nerezonují s pevným objetím, že je to velmi přínosná a konflikty řešící cesta, jak správně pracovat s emocemi.  Naopak cílem je seznámit se s vnitřním světem malých dětí, našich partnerů a manželů i rodičů a prarodičů. Cílem je probudit empatii, uvědomit si, že na druhého člověka v komunikaci je nutné se dívat s širšího úhlu a pochopit tak jeho koní. Pokud se na setkání přihlásí méně účastníků, vždy mám pocit, že je pro ně ale i pro mě více přínosné, než-li naplněná hernička.

V kroužku čtyř, pěti maminek si lze moc pěkně popovídat o konkrétních situacích, Vašich otázkách, námitkách a názorech, pro něž máme mnoho času a tak jako tak se dostaneme během povídání k tomu, co by bylo třinácti maminkám předloženo v  přednášce s možností dotazů. V intimnějším kroužku je také prostor a dostatek klidu a pozornosti pro zkoušení modelových rozhovorů, vyzkoušení empatického cvičeníčka, které si můžete vyzkoušet také doma.

A to tak,  že si sedneme s partnerem, maminkou, a nebo přítelem, kamarádem, proti sobě, vezmete se za ruce a hledíte si do očí. Pak se vzájemně zrcadlíte, jako jsme to dělávali, když byly naše děti ještě miminka. Zamlaskala, zamlaskali jsme také, našpulila rítky, našpulili jsme je také. Zkusíme si tak, jak být s druhým člověkem tady a teď, skrze srdce, pocity. Zkusme vynechat rozum, ten do vztahu, do společné vazby někdy prostě nepatří. To co vnímáme mnohdy rozumem tak, onak to lze zažít právě vzájemnou empatií.

Je zde také prostor na modelovém rozhovoru vyzkoušet, jak na správnou emoční konfrontaci ruku v ruce, tváří v tvář aniž bychom se museli nutně pevně objímat, i když pokud je snaha o útěk druhé strany vlivem emocí tak velká, že s Vámi nevydrží, je pak po společné domluvě dobré i to pevné objetí, protože emoce, které Vás od sebe ženou nyní, budou mezi Vámi stále a budou podnětem pro vícero drobných konfliktů.

Když jsou zúčastněny děti, také nám mohou předestřít mnohé výchovné situace, na nichž si lze názorně předvést, jaké můžeme v komunikaci s dětmi dělat výchovné chyby a proč nás mnohdy neposlouchají, můžeme  si vyzkoušet se vcítit do dítěte, pokud mu maminka s úsměvem něco zakazuje, pokud hovoří nedostatečně důrazně a podobně. Nehledáme chyby, ale opět  se snažíme  vcítit do toho druhého a k tomu posilujeme zejména vůli chtít být vůči svým blízkým emaptičtí a zamýšlet se, jak jim s námi je a také se zamýšlet nad tím, jak jim povědět, jak je nám s mini. A o tom je správná emoční konfrontace, která nám napomáhá rozvíjet lásku bez podmínek. Protože na jednoho člověka můžeme být naštvaní za něco konkrétního a za jiné věci ho můžeme stále milovat, je nutné to umět pojmenovat, abychom neházeli celého človíčka do jednoho velkého pytle nedostatků.

A o tom byly naše besedy ve zmíněných centrech pro rodinu. Byly zaměřené zejména na výchovu malých dětí v kontextu s řádem a neřádem  v rodinném systému, který jsem si ukázali postavením hrníčků a v kontextu základních pravidel výchovy láskou a správné emoční konfrotnace.

Zpět

Zasílání novinek

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode