Jak se vyznat v nepřeberném množství úvazů? Jaký? se naučit?

21.01.2014 12:48

 

Úvazů je celá škála, což může budit dojem, že nošení je hotová věda.  K nošení miminka Vám však  může stačit  jeden dva úvazy. Které si však vybrat? Dobré jsou ty úvazy, které dotahujete po vložení miminka. Ty, kdy musíte odhadnout dopředu velikost prostoru, do něhož miminko vložíte, činí větší potíže. Pokud se však naučíte jeden úvaz a získáte v něm cvik a jistotu, budete ho umět dobře vázat, postačí Vám, alespoň v začátcích.   Zde nejde o kvantitu ale o kvalitu. Jsou dva základní typy úvazů pro nošení miminek a spousta jejich variant.  

Základní  úvazy jsou kolébka a vertikální úvaz (miminko naléhá celým tělíčkem na Váš hrudník), v šátku ,,sedí s oporou". Já jsem odnosila děti pouze ve vertikálním úvazu. Uměla jsem ho i ,,poslepu“ rychle a zručně. Bez přemýšlení. Vázat se naučíte stejně, jako řídit auto, také nekoukáte, kde máte 2 či zpátečku.  Na konzultacích učím rodiče oba úvazy.

      Kolébka    

  • Nehodí se v případě, že má Vaše děťátko nedozrálá jádra kyčelních kloubů, kdy je nutná abdukce kyčlí, což Vám doporučí lékař na první ortopedické kontrole. V tomto případě je správně provedený vertikální úvaz výbornou rehabilitační pomůckou, protože v něm dosáhnete žádaného abdukčního postavení kyčlí.
  • Bezplenková kontaktní metoda Vložíte –li miminko do úvazu kolébka v dvojitém kříži, snadno miminko vyjmete ven.
  • Můžete v šátku kojit  

Vertikální úvazy vhodné

  •  Jsou vhodné na rozdíl od prvního typu úvazu při nadýmání bříška, protože se v nich bříško nestlačuje. Bříško miminka naléhá na bříško maminky a její střívka svou motylitou jemně masírují bříško miminka a zároveň jej zahřívá. Doporučuje se, když miminko trápí větry, že si jej máte položit nahé na své nahé bříško.  A pomáhá to! Také kontakt kůže na kůži miminko uklidní.
  • Když miminko ublinkává, není radno jej do šátku vkládat do lehu. Mělo by být v polosedě, ne-li ve vertikální poloze. A nemělo by si nožičkami stlačovat bříško, čímž ublinkávání napomáhá. Jedná se o tzv. dětský reflux, který by měl do roka vymizet. Způsobuje ho prozatímní nezralost antirefluxní ochrany jícnu, aby se potrava nevracela ze žaludku zpět.
  •  Používáme-li látkové plenky – během šátkového poradenství jsem se s látkovými plenkami již setkala. Děťátko v nich bylo obtížněji umístitelné do kolébky. Hlavně také proto, že jsou tyto plenky tužší a vy uložením miminka do šátku stlačujete jeho kyčle k sobě a tak je tlačíte na celkem silnou vrstvu látky. Tento problém však nenastal ve vertikálním úvazu. Naopak abdukce plenek byla pěkně podpořena abdukcí kyčlí úvazem. 

 

Během šátkového poradenství maminkám a miminkům častěji sedl vertikální úvaz. Je to úvaz, kdy je miminko postaveno k rodiči tváří v tvář. Srdíčko na srdíčko, pohled z očí do očí,  tak že vnímání tlukotu srdce je zde intenzivnější, miminko cítí v těle rodiče oporu, což je zdroj jistoty, ,,nepadá do látky“ jako v kolébce – můj postřeh. Některá miminka v kolébce být prostě nechtějí. Pláčí a pláčí, ale uvážete-li je do vertikálního úvazu, tak jsou okamžitě spokojená. Maminka je hladí po zádech, kdy cítí tlak její ruky, čili oporu, kdykoliv  můžete dát pusinku na hlavičku, a miminka, která drží hlavičku mají pěkný rozhled.

 

Úvazy na záda

Později jsou aktuální úvazy na záda, které se užívají, když je miminko již tak velké, že Vám na hrudníku překáží.  Píše se, že jsou od půl roku. Dle mého názoru ale není nad úvaz vpředu. Máte s miminkem kontakt z očí do očí, máte nad ním kontrolu a tudíž pocit jistoty, že se mu daří dobře. Já bych osobně úvazy na záda doporučila tak od roka a půl, možná později, ale záleží na velikosti miminka a na každém, jak to on sám vnímá a cítí

Zpět

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode