Klady a zápory šátkování

18.02.2010 21:43

Nošení z pohledu rodičů

Dětem se nošení na těle rodiče nepochybně líbí. Proč to lze pochopit z předešlých kapitol. A jaké výhody čerpají rodiče?

Pozitivní přínos  nošení pro rodiče:

Mobilita a bezbariérovost – matka se cítí více samostatná, není odkázána na pomoc kolemjdoucích. Dostane se téměř všude, kam potřebuje (úřady, obchody s úzkými uličkami či zákazem vstupu s kočárkem, na schody, do autobusu, i když ji předběhli dva kočáry.

Volné ruce – s plačícím dítětem v náručí nemusí žena udělat tolik práce, kolik je zapotřebí. Kdežto když vloží dítě do šátku uklidní ho a přitom jí půjde práce od ruky, avšak za předpokladu, že nezvolí statickou polohu. Pokud dítě již chodí nemusí vláčet kočár pro případ, že by se unavilo a chtělo spát.    

Minimalizace sociální izolace v mateřství – žena se může zapojovat do společenského dění. V Americe chodí matky po šestinedělí do zaměstnání a svou ratolest si nosí v šátku s sebou. Jediným omezením je, že si musí najít čas vždy, když bude chtít novorozeně nakojit nebo přebalit. V mateřských centrech vídám maminky s dvouletým batoletem a zároveň s miminkem v šátku. Jak těžilo batole z šátku před nedávnem, těží z něj i nyní, protože čerpá veškeré výhody, které platí pro nosiče.

Lze setrvat u svých koníčků – s miminkem v šátku se dostanete kamkoliv do přírody. Lze podnikat pěší túry, výlety na běžkách atd. Hlavní pravidlo je nepřecenit své síly, abychom neohrozili zdraví dítěte. S miminkem můžete navštěvovat výstavy, galerie, cukrárny a mnohá další místa, kde si maminka s miminkem odpočine.

 

Nošení v šátku má také negativní stránky:

 

Komplikace neznalosti správné techniky úvazů – úvaz musí být dostatečně těsný, aby dítě bylo co nejblíže k těžišti matky. Pokud tomu tak není, brzy se ozvou bolesti zad a únava. Ztrácí se také jistota v konání, protože matka cítí, že se dítěti nedaří nejlépe.

Je nutné nosit ho od začátku a pravidelně, aby se vybudovala potřebná kondice k nošení.

Nemožnost dítě odložit – na dlouhé výlety, je obtížné najít prostor pro přebalení dítěte, nelze ho odložit, aby si oba odpočinuly. Matka si nemá kam odložit věci, které musí nosit na svých bedrech spolu s dítětem.

Specifika ročních období – V létě se matka i dítě nadměrně potí a v zimě jsou nepříjemné přechody z vytopených prostor ven do mrazu, kdy oba zpoceni mohou prochladnout. V mokru a blátě lze jen snadno šátek při vázání venku nezašpinit.

Neklidní kojenci a batolata – která se zlobí, jsou neklidná, máchají ručičkama  kolem sebe a mohou něco shodit. Tahají matku za vlasy, někteří také koušou. No zkrátka zlobivé dítě v šátku dá zkrátka zabrat. 

S šátkem raději nechodit – na oběd do restaurace, kde není kam dítě odložit, číst do čítárny v knihovně , na Internet, ke kadeřníkovi a je spousta dalších činností a míst, kdy je vhodnější použít kočárek, což se vytříbí zkušenostmi.

Šátek naučí maminku a tatínka věřit dítěti, že sám ví, co je pro něho dobré. Také se naučí věřit své rodičovské intuici, která se dříve či později probudí, a oni sami zvědí, kdy je čas na změnu. Já jsem došla k závěru, že se v šátku dceři nevede špatně, až když mne ona přesvědčila svým klidem a spokojeností, že je v pohodlí. Nošením se rodiče učí dotýkat se dítěte, hladit ho a reagovat na každý jeho projev. Kolik lidí se dnes nedokáže s přítelem, kamarádem, ba ani s rodiči obejmout, protože se to nikde nenaučili? Proto je nutné mít na paměti, že to, co jsme se ve vztahu s dítětem prostřednictvím šátku naučili, si musíme uchovat.

Zpět

Vaše názory a připomínky ke článku

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode