Kontrola bradavek v těhotenství jako prevence potíží v začátcích kojení

05.01.2017 22:38

Na volném prsu vidíte, jak by měla být bradavka vytažená, aby se mohlo miminko efektivně přisát a pít.  Pokud jste těhotná, stojí za to si bradavku vyzkoušet, zda je připravena ke kojení, aby jste měli s miminkem pohodový start. A to již v 6. měsíci těhotenství. Pokud se Vám nechce chodit k lékaři a nebo volat laktační poradkyni, udělejte si malý testík sama.

Ploché bradavky  

nevyčnívají z dvorce dostatečně, aby je mohlo miminko stimulovat. Jsouploché, jako srovnané s dvorcem. Při stimulaci rsty, chladem a nebo vytažení odsávačkou, je snadno povytáhnete a ony rychle nezalezou zpátky. Když nevyčnívají, nemohou se  dotknout bodu na horním patře miminka, kde jsou buňky, které dají vědět, jdeme sát z prsu  a zpustí se sací reflex. 
 

Vpáčené bradavky 

jsou ty, které se zatáhnou, když zatlačíme na prsní dvorec cca 2,5 cm od bradavky.  Tyto bradavky nelze snadno naformovat ani pomocí Niplette. Hned se  na rozdíl od plochých bradavek zatáhnou. Při kojení má vpáčená bradavka ten efekt, že když se miminko snaží přisát k prsu, bradavka zaleze, zatáhne se. Když se snažíte odstříkávat manuálně, opět zalézá, protože stále vytváříte tlak na dvorec v okolí bradavky.

 Jako prevenci  komplikací v důsledku plochých bradavek udávají odborníci poporodní bonding - samopřisátí. Miminko, jak se snaží doplazit k prsu, svou aktivitou stimuluje bradaky, ručičkama, pusinkou a ty se vzpřímí. To však lze u drobnějších forem vpáčení a u plochých bradavek. Tam kde bradavky nelze stimulovat rukou není samopřisátí efektivní. Ale ani to není spása pro kojení. Do možnosti kojení totiž vchází více proměnných jak ze strany maminky, tak miminka.

Slabý sací reflex, miminko je malé, slabé. 

Má malou pusinku, vy velká nalitá a tvrdá prsa.

Váš stres a nervozita ve chvíli, kdy jdete kojit 

V případě potíží opora okolí, aby jste vytrvala

Jak se naučíte v porodnici techniku kojení, a bohužel i to , jaká doporučení ohledně kojení získáte do začátku.  

Samotný fakt, že se miminko nedokáže přisát, je velký stres pro maminku. Vtírají se obavy, že miminko nenakrmíte, zhubne, potřebujete jistotu, že je napapané. Snažíte se vážit miminko před a po kojení, ale to vás oba stresuje. To je situace celkově nepříznivá pro kojení. 

Přiložíte miminko k prsu, ono hledá, chytne prso a vzápětí pusít. A zase. Ale miminko se začíná zlobit, pláče. Maminky situaci vnímají, že je miminko odmítá. On ten prs nechce. Ale to není pravda. On chce prs, chce se přisát, ale nejde to. Už uchopí prso a když jazýčkem bradavku nenahmatá, aby ji mohl zespodu jazýčkem stimulovat, pustí se a za okamžik opět dychtivě hledá, přisaje se, ale nede to a začíná se zlobit. Pokud nebudete v tuto chvíli řešit problém miminka s přisáním, a budete ho nutit k prsu, získá na prso zlost, že to nejde a bude ho odmítat, nastane bojkot prsu.

 Avšak vpáčené bradavky nelze vytáhnout rukou a nelze je stimulovat chladem. Kladou větší odpor a zformovat je, aby bylo přisátí v pohodě, vyžaduje delší dobu. Proto se vyplatí toto sledovat již během těhotenství. Na blogu si přečtěte článek, jakbradavky postupně zformovat.

Mohou být vpáčeny  v různých stupních, ty méně závažné kojení nebrání, ty více závažné bránit mohou. Miminko jazýčkem na spodní bradavce stimuluje tok mléka a když nemůže bradavku nalézt, prso pouští. Maminky mají pocit, že miminko prso nechce. Avšak ono prso chce, ale nenalezne jazýčkem bradavku. 

Zpět

© 2009 Všechna práva vyhrazena.