Přednáška s besedou o výchově na základě vzájemného porozumění v RC Dobříšek 29.4.2013

09.05.2013 08:29

 

Poslední pondělí v dubnu, dopoledne, se konala v rodinném centru Dobříšek na Dobříši přednáška s besedou o výchově láskou. Zúčastnilo se jí šest maminek s dětičkami, od těch nejmenších drobečků po zhruba dvouletá batolátka. Musím říci, že přítomnost dětí nikterak nerušila průběh setkání. Spokojeně si hrály a maminky velmi pěkně rozložili svou pozornost mezi povídání a dítko, tak že to bylo stále pod drobnohledem. A protože základním tématem byla výchova láskou, výchova založená na empatii, snaze dítěti porozumět, není divu, že se setkání odehrávalo v herničce na koberci, abychom drobečkům pobíhajících kolem nás byly co nejblíže.

Maminky kromě toho, že by se rády dověděly více o pevném obětí jako životním stylu, o čem pojednává a v čem tkví pevné obětí samotné, přišly na setkání s konkrétní představou, co by se rády dověděly.

 Tématem setkání bylo, a není divu, jedná-li se o výchovu láskou, zvládání konfliktních situací v rámci výchovy.  Jak zvládat emoce dítka, ale také své vlastní, které  se ve výchovných situacích vynoří, ač chceme nebo ne. Tak že jsme se dotkly také problematiky tělesných trestů a trestání odnětím lásky, čili vyhazovem ,,až se uklidníš, tak se vrať“, které výchova láskou zapovídá.

 Agresivitu, neposlušnost, či vzdor malých dětí chápeme jako odpověď na stanovené hranice, které jsou však zapotřebí. Jindy jsou voláním po pomoci, pozornosti  a signalizují tak nenaplněné potřeby dítka. Emoce je tedy dobré si uvědomovat, popsat je a vnímat   jako přirozenou součást každodenních situací a tak nás nemusí již tolik rozčilovat. Pochopením totiž velmi často docházíme k větší trpělivosti. A té při výchově není nikdy dost.

 Dále získaly maminky odpovědi na otázky výchovy sourozenců, kdy bývá častým problémem sourozenecká žárlivost. Prvorozený se musí chtě nechtě smířit s tím, že již nemá maminku pouze pro sebe. A to je pro mnohé předškoláčky těžká životní zkouška, s níž jim však mohou  empatičtí rodiče pomoci. Pro rodiče je situace také  mnohdy náročná, protože miminko vyžaduje mnoho pozornosti a  péče, více než-li jeho starší sourozenec, který po příchodu novorozence často v očích rodičů povyroste. Ale pořád je to ten malý človíček, který celým srdíčkem touží po tom, aby měl svou maminku a tatínka jen a jen pro sebe, alespoň chviličku. Nechtějme tedy po prvorozených, aby byly ti chytřejší, rozumnější, kteří umí počkat , a kteří chápou na rozdíl od miminka, kojence a batolete. Sami jsou mnohdy ještě batolátky či předškoláky a ti zatím chápat a rozumět nedokáží.  Žijí ve světě svých emocí, které jim signalizují jiné zprávy ve vztahu s rodiči, než-li se jim snaží  mozek ,,namluvit“.

Zpět

Zasílání novinek

Články o empatické výchově, poradenství a TPO

 
Jak začít s genealogickým  pátráním
Význam vědomí rodinné historie
Průběh poradenského setkání

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode