Průběh poradenského setkání

08.09.2013 22:55

Problémové dítko, není smítko. Je částečkou smýkanou rozevlátou pavučinkou rodinných vztahů. Částečkou, která má své potřeby, svá očekávání a svůj specifický způsob, jak dát okolí najevo, jak se cítí. A když zlobí, zlobí proto, že mu cosi schází. Během konzultace rodinného a výchovného poradenství bádáme právě po tom, co může jednotlivci ve spleti rodinných vztahů a jeho potřebách scházet. Při čemž nezapomínáme, že v každém z nás dospělých je ukryto malé dítko, malá částečka smýkaná rozevlátou pavučinkou rodinných vztahů minulé generace.

Pojďme vnímat rodinu jako celek složený z mnoha částí, které se navzájem ovlivňují a sledovat nitku za nitkou. Novákovi jsou Maminka Hana, Tatínek Davit, dcera Klárka a syn benjamínek Jaroušek. Ale nejsou sami, mají babičky a dědečky, tety a strejdy.  Pomyslná nitka vztahů může být napjatá až k prasknutí, jindy volná, tak volná, až k zbláznění a tak se ti všichni Novákovi navzájem ovlivňují a vytvářejí společně rodinnou atmosféru.  

Během konzultace rodinného a výchovného poradenství sledujeme a rozplétáme nitky vztahů a vnímáme pozici jednotlivců v dané rodinné situaci. Nad vytvářením rodokmenu si uvědomíme mnohé skutečnosti a souvislosti ze života svých nejbližších. Skrze informace posilujeme empatii a tím také trpělivost. Uvědomujeme si zákonitosti rodinného řádu, uvolňujeme a rozplétáme  nitku za nitkou a pomáháme k nastolení klidu a pohody rodinného krbu.

Rádi by jste pochopili některé události, atmosféru a nebo jednání nejbližších ve své rodině? Získat nový pohled na danou situaci? Chtěli by jste nastolit pořádek v rodinných vztazích a sladit s ním výchovné postupy? Vyladit komunikaci, uvědomili si mnohé komunikační chyby, které dělají druzí ale také vy sami? Ráda Vám budu v tomto nápomocna během konzultace rodinného a výchovného poradenství.

Uvažujete-li o konzultaci, je dobré před prvním setkáním zapátrat v rodinné historii zcela jistě tři generace nazpět. Podstatné jsou infromace ze strany Vašeho rodu, ale také ze strany partnera/partnerky, pokud si přicházíte popovídat o partnerském životě  a nebo o výchově dětí. Pokud by se týkala konzultace Vás osobně, stačí zapátrat ve Vašich kořenech. Důležité jsou tyto informace:

 

  • Jméno, rok narození a profese u každého člena
  • Tragické osudy
  • Předčasná úmrtí
  • Potraty
  • Psychiatrická onemocnění
  • Tabu v rodině
  • Lidé, kteří byli z rodinného systému vytěsněni, zapomenuti (první nenaplněná láska, zemřelé matky u porodu atd. )
  • Rodinné vztahy – jak jsou nitky mezi jednotlivými členy napjaté

 

Jedná se o celkem snadné malé genealogické pátrání, při kterém  se hodně dozvíte o svých příbuzných,  předcích a tím pádem také o sobě, protože rodinná historie je součástí našeho sebepojetí. Rodokmen si můžete zakreslit do grafického modelu, který Vám pozici jednotlivých členů v rodinném systému zpřehlední (Obrázek).

Zpět

Články o empatické výchově, poradenství a TPO

 
Jak začít s genealogickým  pátráním

 

Význam vědomí rodinné historie

Název formuláře

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode