Vpáčené a ploché bradavky

06.01.2017 10:21

Vpáčená bradavka je vrozená vada prsu, kdy vaz bradavky je zkrácený, ztuhlý a vtahuje bradavku do vnitř prsu. Stav bradavek žena většinou neřeší do chvíle, než-li nastane potřeba kojení. Je škoda, že tuto celkem dobře odstranitelnou vadu řeší mnozí na poslední chvíli.  

 Rozlišujeme 3 stupně vpáčených bradavek

Sama si můžete stav bradavek vyšetřit, a zjistit, jak na tom jste. Ukazováčkem a palcem zatlačíme na dvorec vedle bradavky. Pokud ta reaguje tak, že 

po zatlačení:

1. stupeň:

na dvorec sama vystoupí a při uvolnění tlaku zůstává cvilku venku a pak se opět zanoří do do prsu. Sama se vysune při masírování okolí dvorce nebo jiné stimulaci, například chladem, dá se jednoduše vytáhnout.  A to odsávačkou a nebo během kojení či pomocí manuálního odsávání rukou. S tímto stupněm vpáčení nebývají neřešitelné problémy s kojením. 

2. stupeň:

se bradavka vytáhne až po silnějším tlaku, jakmile přestaneme vyvíjet tlak na dvorec, bradavka se zanořuje. Bradavku můžeme vytáhnout, ale rychle klesá zpět. Bradavka se při masáži a stimulu sama nevysune.

3. stupeň:

bradavka nereaguje.  Je velmi těžké až nemožné bradavku vytáhnou. -  řeší se chirurgicky, léčba je drahá, není na pojišťiovnu, ale výsledekledek je jistější. Spočívá v uvolnění zkrácených vazivových struktur podél mlékovodů, a nebo přerušením  mlékovodů v případě, že žena v budoucnu již nebude kojit. Tento stupeň vpáčení bradavky může až znemožnit přisátí novorozence a kojení.

Pokud zjistíte, že máte vpáčené bradavky, je dobré se poradit s gynekologem, po případě s plastickým chirurgem, a nebo s laktační poradkyní.

Možnosti nápravy, konzervativní terapie

Konzervativní léčba  trvá dlouho, tak že je dobré začít již na začátku gravidity, aby byly prsy připraveny ke kojení. 

Masáž: Hoffmanova technika – cvičení které pomáhá uvolnit zkrácené a ztuhlé vazy. Palec a ukazováček jsou proti sobě, Palec položíte nad bradavku, ukazováček pod braedavku, zatlačíte jemně proti hrudníku a prsty táhnete směrem od bradavky. Palec nahoru, ukazováček dolů. Masáž se opakuje min.5X denně.

Rolování bradavky mezi palcem a ukazováčkem s pozvolným povytahováním. Můžete si je masírovat olejíčkem a pomalu povytahovat. Když povytáhnete, půjde -li to, tak postupným masírováním je můžete zformovat. 

Formovače bradavek - principem terapie je trvalé, pozvolné vytahování zkrácených vazů a mlékovodu způsobením podtlaku na bradavku. Tím se bradavka stále drží vytažená a vaz natažený, ten se tak trénuje a prodlužuje.  Formovače bradavek by jste měla nosit tak 8 hodin denně. V nižších formách stupně stačí povytáhnout těsně před kojením - Niplette.    

Avšak vpáčené bradavky nelze vytáhnout rukou a nelze je stimulovat chladem, to lze u plochých. Kladou větší odpor a zformovat je, aby bylo přisátí v pohodě, vyžaduje delší dobu. Proto se vyplatí toto sledovat již během těhotenství. 

Mohou být vpáčeny  v různých stupních, ty méně závažné kojení nebrání, ty více závažné bránit mohou. Miminko jazýčkem na spodní bradavce stimuluje tok mléka a když nemůže bradavku nalézt, prso pouští. Maminky mají pocit, že miminko prso nechce. Avšak ono prso chce, ale nenalezne jazýčkem bradavku a tak jak miminko instinktivně očekává, že by to mělo být, to není.  

Otvory na bradavky v podprsence

Vystřihnete na podpresence otvory, aby byly bradavky volné, i tak jim mžete pomoci, aby se lépe zkrácený vaz natáhla a ony se  zformovaly. 

Odsávačka

Podtlak vytvořený odsávačkou vytahuje bradavku a natahuje tak její zkrácený vaz. Pokud je bradavka plochá, a  těsně před přiložením miminka, pokud ji takto vytáhnete, vyřešíte problém s potížemi při přisávání.  Podtlak vyvolá také odsávačka, některý maminkám pomůže, když před kojením odsají z prsu mléko a bradavka vystoupí.

Při používání formovačů bradavek je nutné sledovat kůži kolem bradavky. Vpáčené bradavky se musí léčit již delší dobu před porodem. Problém řeší plastická chirurgie s ohledem na možnost kojení v mateřství a lze i zjistit také informace u gynekologa. 

Tehdy je tu dobrá pomůcka  Niplette od Aventu.

Je to klobouček ve tvaru bradavky, který je hadičkou propojen se stříkačkou. Při nasazení na bradavku a vytvořením podtlaku se bradavka pomalu vytáhne. Na laktačním poradenství jsem tuto pomůcku použila a efekt byl okamžitý. Bradavka se musela povytáhnout těsně před kojením, protože během chvíle se zase zatáhla. Ale pravidelným každodenním užíváním  může být bradavka změněna trvale během měsíce až tří. Nesmí se však užívat poslední měsíc těhotenství a v případě, že máte bradavky vpáčené a potřebují každodenní péči v tomto směru, je na trhu vhodná pomůcka, která se schová do podprsenky a můžete ji komfortně nosit častěji přes den.

obrázek NIPLETTE z avent.sk

Formovače bradavek,

 které koupíte v lékárně. Vrozené zkrácené vazivo bradavky je podstatou jejího vpáčení. Dlouhodobým tahem pomocí podtlaku lze bradavku povytáhnout nastálo. Lze je nosit od 6. týdne těhotenství 2 - 3 hodiny denně. Mechanismus účinku je stejný jako u Niplette, ale přístrojek je jiný. 

 

Kloboučky

Pokud  se k Vám dostaly kloboučky, lze si všimnout, že po krátké době sání miminka z kloboučku bradavka také vystoupí, zde je dobré zkusit přisátí bez kloboučku a případně kombinovat. Sání z kloboučku však může mít dopad na techniku sání a tvorbu mléka.

 

Problém vpáčených a plochých bradavek se dá za včasu řešit, sdílejte,

 prosím článek, ať se dostane k vícero maminkám. Děkuji Katka N.

Zpět

DVANÁCTERO PODPORY KOJENÍ

 

ZDE KE STAŽENÍ  ZDARMA 

 

Upravte si min 20. ml stříkačku 

a použijte ji na zformování bradavek.
 
  • odříznete konus na nasazení jely
  • píst vložíte do sříkačky na straně uřízlého konusu
  • a máte v ruce formovač bradavek 
  • který Vám v pohodě povytáhne bradavku před kojením
  • vhodný je spíše na ploché bradavky 
  • nasadíte na bradavku a vytvoříte podtlak
 
Pokud máte vpáčené, ty potřebují kontinuálnější formování a na to je vhodnější a pro vás komfortnější klasický formovač bradavek. 
 
Nepoužívejte formovače poslední měsíc těhotenství.

Mgr. Kateřina Neubauerová, DiS.

sociální pedagog, terapeut,  

laktační poradkyně - zdravotník

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode